Mořené osivo tak lépe odolává všem nebezpečím, kterým je po výsevu vystaveno. Za příznivých vlhkostních a teplotních podmínek se v půdě rozrůstají především spory hub, které mohou klíčící rostlinky snadno zahubit. Pokud semínka zakoupíme před výsevem v obchodě, jsou již většinou namořená. V opačném případě rostliny moříme speciálními přípravky, které vám doporučí v každém větším zahradnictví nebo i hobbymarketu. Pozor však na uchovávání semen z minulého roku, tam bychom raději měli mořením možným problémům předcházet..
Dnes se používají převážně chemické způsoby ochrany semen a jejich moření probíhá buď suchou, nebo mokrou cestou. Mokré moření spočívá v tom, že rozpustíme přesně odměřené množství mořidla ve vodě a v tomto roztoku máčíme semena po dobu 10–30 minut. Nejjednodušší je moření suchým mořidlem. K jeho výrobě se používají organické fungicidy se sníženou škodlivostí nejen pro lidi a pro zvířata, ale i pro rostliny. Zapudrování semen těmito chemickými přípravky chrání klíčící rostlinky proti houbovým chorobám a zároveň má stimulační efekt, protože podporuje jejich vývoj.
Při moření osiva je třeba vždy zachovávat předpisy o ochraně a bezpečnosti práce. Především musíme pracovat v gumových rukavicích. Ze zeleninových druhů moříme především semena mrkve, petržele, hrachu, fazolí, okurek a košťálovin Proti chorobám a škůdcům můžeme rovněž mořit v období vegetačního klidu cibule a hlízy, a to mokrými mořidly.