Krtek na zahradě

Krtek na zahradě
Krtek na zahradě

Krtek obecný
V našich podmínkách se setkáváme pouze s krtkem obecným. Ve skutečnosti ale existuje více druhů krtků (cca 30 různých druhů).  Krtek tráví většinu času pod zemí, a tak je poměrně obtížné ho zahlédnout.

Krtek má válcovitý tvar těla a dosahuje výšky až 18 cm. Dominantní částí těla krtka jsou mohutné přední končetiny, speciálně uzpůsobení ke hrabání. Pro krtka je typický také špičatý čenich, krátký ocásek a černá srst.

Zajímavé je, že srst krtka nemá žádný směr, a tak je v noře usnadněn pohyb vpřed i vzad.

Potrava krtků
Krtci se živí výhradně živočišnou stravou. Požírají veškerý hmyz, larvy, pavouky, plže a nejvíce žížaly. Krtek za den spořádá docela velké množství potravy (asi 100 g) a když hladoví, umírá už po pouhém jednom dni.

Krtek na zahradě – přínos a škody

Krtek je hmyzožravce, a proto se nemusíme bát o to, že by nám na zahradě požíral nějaké rostliny. Jako škodlivý tvor je krtek spatřován pro svou rycí činnost, kterou provozuje na loukách, trávnících, zahrádkách, ale třeba i hřištích. Krtkovi je zkrátka úplně jedno, kde ryje… Rycí aktivitu navíc doprovází uvolňování kořínků rostlin, což se zahrádkářům také nelíbí. Krtek neryje pro nic za nic, ale je to jeho způsob, jak si najít potravu.

Je krtek škůdce? Nelze jednoznačně spatřovat krtka jako škodlivého tvora, protože rytí vede ke zlepšení provzdušnění půdy a vlhkostních poměrů. Krtek navíc hubí mnohý půdní hmyz, který sami zahrádkáři považují za škodlivý (například larvy tiplic, kovaříků, ponravy apod.).

zahrada-728x90.jpg

Jak vyhnat krtka ze zahrady
Můžete se setkat s mýty, že krtek je chráněné zvíře a je zakázáno ho hubit. Přestože to není pravda, jsou určitě humánnější způsoby, jak živočicha vypudit. Existují různé akustické plašiče, pasti, pachové odpuzovací prostředky, chemické odpuzovací prostředky, nebo mechanická obrana.  Krtkovi dále vadí benzín, dýmovnice, naftalínové tablety, čerstvá citrónová kůra, psí/kočičí srst nebo tvarůžky. Můžete ho zkusit vyhnat i tak, že mu do chodbičky pustíte průvan ze zapnutého vysavače.