Když je potřeba komín

Komín je zařízení, bez kterého se neobejde žádná domácnost. Každá totiž potřebuje vytápění, kde dochází ke spalování paliva. Při něm vznikají vedlejší produkty – nežádoucí spaliny, které je třeba odvést z komínového systému pryč. Na množství spalin v systému závisí do značné míry účinnost spalování. Aby palivo dobře hořelo, potřebuje kyslík, je-li však v soustavě hodně spalin, kyslík se k palivu nedostane, to potom nedosáhne dokonalého spalování, stoupá množství odpadu a zároveň klesá množství vyrobeného tepla a tím i účinnost. Spaliny se tedy snažíme co možná nejrychleji dostat z otopné soustavy pryč.

V komínu je vyvíjen komínový tah, který odsává spaliny ven do ovzduší a může zároveň přisávat i venkovní vzduch. Díky tomu dosahuje topidlo maximální účinnosti při minimální spotřebě paliva. Komínový tah závisí především na rozměrech komínu, proto je důležité nechat si spočítat optimální velikost vašeho komínu. Pokud jsou spočítány špatně a komín nedosahuje optimálního tahu, můžete použít generátor komínového tahu, který pomáhá vytvořit dostatečný tlak v komínové soustavě. Pokud jde o materiál komínu, na trhu se pohybuje velké množství různých variant, nejuniverzálnějším řešením jsou nerezové komíny, které se nejlépe hodí pro odvod spalin z tuhých paliv.

Komíny z nerezu jsou výjimečně odolné vůči extrémním teplotám, vlhkosti i působení chemických látek. Komín si snadno sestavíte přesně na míru, nerezové komíny se totiž skládají z jednotlivých dílů různých tvarů, velikostí a průměrů. Bez problémů tak do nerezového komínu napojíte jakýkoli kouřovod a můžete se s komínovým potrubím vyhnout i kdejaké překážce. Velkou výhodou nerezového komínu je jeho nízká hmotnost, díky které komín nepotřebuje základ a může být uchycen i zvenku na fasádě. Neváhejte a rozhodněte se pro skutečnou kvalitu.