Pokojová rostlina ibišek je v domácnostech, kancelářích a ve společenských prostorech s oblibou pěstována. Důvodem jsou zejména nepřehlédnutelné květy. Proto se mu také někdy říká čínská růže.
Někdy se však stane, že ibišek léta roste, je bujný, zjevně mu nic nechybí – pouze nekvete. Jak s ibiškem zacházet, aby se ‘choval’ tak, jak od něho pěstitel očekává? Květina by měla růst ve větším kořenáči s dostatečně objemnou miskou. Potřebuje kvalitní substrát s vyšším obsahem živin.
Ibiškům svědčí stanoviště s dostatkem světla
Mladé rostliny přesazujeme každý rok zjara. Volíme květináč v průměru alespoň o centimetr větší. Starším postačí odebrat vrchní část země nebo substrátu a nahradit ji čerstvou.
Ibišky potřebují pravidelnou zálivku. Ve vegetačním období by nikdy neměly vyschnout. Naopak v zimě zaléváme jen málo, aby rostlině nehnily kořínky.
Začátkem jara je třeba rostlinu zmladit řezem. Prospěje jí razantní hluboký řez. Ořezané větvičky lze použít k množení. I když pěstitelské publikace uvádějí, že řízky snadno zapustí kořínky v mokrém písku, zkušenosti jiných praktiků to vyvracejí: řízek někdy zakoření, jindy ne.
Jestliže rostlina nekvete, chybějí jí živiny. Je třeba začít s pravidelným hnojením.
Na počátku vegetace přihnojujeme prostředky s vyšším obsahem dusíku. Po pár týdnech je vyměníme za hnojivo bohaté na fosfor a draslík. Při použití se držíme přiloženého návodu, není radno zvyšovat dávky. Hnojivo nikdy nepoužíváme na suchý substrát a nehnojíme rostliny, které jsme právě přesadili.
Pakliže ibišku opadávají poupata před rozkvětem, je na jeho stanovišti suchý vzduch. Rostlina bude vděčna za denní postřikování měkkou vodou. Pokud během jara a léta rostlině opadávají listy, je nejspíš příliš zalévaná – její kořeny se potřebují nadýchnout.
Když začne ibišek opadávat v zimě, může být rovněž přemočený nebo ho ‘ofoukl’ proud studeného vzduchu. Pokojové druhy nesnesou teplotu pod 12 stupňů Celsia.
Jestliže rostlina zjevně neprospívá, je třeba zkontrolovat, zda není napadená nějakým škůdcem. Velkou nepříjemnost dokáže způsobit i obyčejná žížala v zemině.