Jak vyzrát na nachlazení

Například bolest hlavy a svalů vám říká, že je čas si odpočinout a načerpat novou sílu. Horečka a poruchy trávení vám napovídají, že byste měli změnit způsob stravování a zaměřit se spíše na lehká jídla.

Bylinky napomáhají zvyšovat náš imunitní systém. Pro náš organismus je to určitě vhodnější volba, než používání antibiotik či jiných chemických přípravků.

Antivirové účinky
Po dlouhé studii vědci zjistili, že některé bylinky dokážou ničit viry a infekce. Těmito účinnými přírodními léčivy jsou např. levandule, eukalyptus, máta, meduňka, tea tree a třeba i rozmarýn. Pomáhají při bolestech v krku, při plícním onemocnění, při zánětu dutin, tlumí kašel, snižují horečku, podporují trávení a oběhový systém.

Cesta k uzdravení může vést i přes samotné jídlo Například česnek, tymián, skořice, cibule, majoránka, černý pepř nebo tolik známý zázvor náš organismus zásobí potřebnými vitamíny.

Zázvor dokáže vnitřně zahřát, snížit horečku, ale i zbavit vaše tělo bolesti svalů a prvních příznaků nachlazení. Můžete si z něho připravit čaj, likér nebo ho přidávat k různým druhům pokrmů, kterým dodá výbornou chuť. Černý bez má také velmi široké využití. Odvar z květů rozpouští hleny, zmírňuje kašel a snižuje horečku. Z květů si můžete připravit osvěžující limonádu a ze samotných plodů třeba lahodné víno, marmeládu nebo sirup.

Bylinky na posílení imunitního systému
Co víc může podpořit náš imunitní systém, než vyvážená strava, dostatek pohybu, spánku a v neposlední řadě vhodné bylinky. Echynacea neboli Třapatka nachová je jedna z nejproslulejších bylinek, která posiluje imunitní systém. Je účinná při nachlazení, chřipce, kašli, bolestech v krku, svalů, kloubů a při zimnici. Tato bylinka posiluje ochrannou membránu buněk což způsobuje, že jsou odolnější vůči infekcím a virům. Její léčivý účinek je známý i při nádorových onemocněních, dokáže hubit viry, bakterie, plísně a také čistit krev. Je prokázáno, že Echynacea pomáhá lidem, kteří podléhají chřipce a nachlazení několikrát do roka. V případě, že chcete tuto bylinku užívat jako prevenci, je vhodné ji aplikovat jeden až dva týdny a poté si dát týdenní přestávku.

Další bylinky, které mohou zmírnit příznaky chřipky a nachlazení jsou eukalyptus, máta peprná, divizna, Aloe Vera, česnek, cibule, šípek, kopřiva, šalvěj, kustovnice čínská, zázvor, tymián, meduňka, rakytník řešetlákový a lichořeřišnice. Díky nim dokážete posílit váš imunitní systém přírodní cestou. Imunita je částečně ovlivněna geneticky, ale její síla závisí také na fyzické aktivitě a stresu, který prožíváme. Nezapomeňte, že detoxikační kůry, stejně jako duševní pohoda také podporují vaši obranyschopnost.

První příznaky chřipky
Při prvních příznacích chřipky je skutečně vhodné léčbu započat bylinkami, které si buď koupíte, nebo využijete svých vlastních zásob. Díky užívání bylinných sirupů při kašli a pastilek při bolesti v krku, je dobré si uvědomit, že obvykle obsahují až 70 % cukru, které zpomalují aktivitu imunitního systému. Proto je nezbytné se více spoléhat na neslazené a chemicky neupravené prostředky, čímž opět nahráváme naší přírodě a jejím léčivům. Pokud se chcete vyhnout chřipce a nachlazení, měli byste nejlépe začít v kuchyni s úpravou jídelníčku. Omezte sladké pečivo a živočišné bílkoviny, které překyselují a zahleňují náš organismus. Nachlazení vlastně znamená to, že máte zahleněné dýchací cesty a s tím je spojena i tolik nepříjemná rýma. Vylučování hlenů můžete podpořit třeba konzumací šťávy z nakrájené cibule, naložené v medu.

Když vás bolí v krku
V krku vám hoří, nemůžete mluvit natož tak polykat a nechce se vám, nebo nemůžete jít k lékaři. Pomůže vám třeba kloktadlo, které si můžete připravit doma.
Půl kávové lžičky soli rozpusťte ve sklenici teplé vody, poté roztok kloktejte a vyplivněte.
Pokud takto budete postupovat alespoň čtyřikrát denně, určitě pocítíte úlevu.

Z bylinek je účinný tymián a šalvěj. Asi 5 g sušených lístků tymiánu přelijte 1 dcl horké vody a nechte luhovat. Poté sceďte a připravený odvar použijte jako kloktadlo. Podobně je to i se šalvějí, kdy 2 čajové lžičky luhujete v 1,5 dcl vody.
Mimo jiné se také doporučuje udržovat přiměřenou vlhkost ve vaší ložnici, čímž zabráníte vysychání sliznic. Pokud nemáte k dispozici zvlhčovač vzduchu, použijte třeba misku s vodou, do které můžete kápnout pár kapek esenciálního oleje levandule či tymiánu. Umístěte ji na radiátor a poté nechte samovolně odpařovat. Éterické oleje pomáhají ničit bakterie a viry a jejich léčivá síla zároveň napomáhá organismu přirozeně se bránit proti infekcím.

Jak je to s vitamínem C
Po dlouhých studiích vitamínu C vědci zjistili, že bílé krvinky bojují proti infekci, ale jeho každodenní použití nezabrání samotnému nachlazení. Nejvíce vitamínu C obsahují citrusové plody, ale i kysané zelí v syrovém stavu. Pokud přidáváte do čaje citrón a med, je nejlepší ho dát do chladnější tekutiny, protože v horké se ztrácejí jejich výživné látky. Stejně tak je to i s použitím kovové lžičky, kterou nahraďte třeba porcelánovou. Protože chřipka a nachlazení vzniká díky zahlenění organismu, je potřeba pročistit střeva a lymfatický systém. Nejlepším prostředkem jsou citrusové šťávy z grepů, pomerančů či citrónů.

Je vhodné si udělat třídenní detoxikační kůru, kterou si připravíte ze 2 grepů, 1 citrónu a z tolika pomerančů, abyste si připravili 1 litr šťávy. Během dne můžete vypít až 2 litry této blahodárné tekutiny a neomezené množství čisté pramenité vody.

Jak vyléčit kašel
Kašel je pro nás vždy nepříjemný a obtěžující a proto je potřeba jeho léčbu započat co nejdříve, aby nedošlo k zánětu hrtanu, průdušek či průdušnic. Obecně platí, že kašel, který trvá do 3 týdnů lze vyléčit vlastním úsilím např. čajem z heřmánku, který popíjejte minimálně třikrát denně. Suchému kašli prospívá čaj z podbělu, fenyklu či anýzu. Je vhodné jej popíjet několikrát denně.
Suchý kašel můžete zmírnit, když jeden plátek másla utřete do pěny, přidáte 2 lžíce medu, 1 žloutek a opatrně vmícháte jednoho panáka rumu či jiného destilátu např. slivovice. Po lžičkách užívejte nejlépe před spaním a to minimálně po dobu 5 dnů.
Další recept, který vám pomůže od dráždivého kašle, je z horkého mléka, vincentky a medu. Mléko totiž napomáhá tvorbě hlenů a bakterie se tak dostanou rychleji z těla ven.

Další možná léčba je také pomocí éterických olejů. Je vhodné je inhalovat, nebo použít v kombinaci s kvalitním olejem jako zábal, mazání či si ho přidat do koupele. Doporučuje se tymián, levandule, majoránka, eukalyptus, myrta a santalové dřevo. Určitě nic nezkazíte horkým čajem s citrónem, medem z divizny, černého rybízu a tymiánu.