Jak vybrat venkovní žaluzie?

Venkovní žaluzie spadají do kategorie tzv. stínící techniky. Ta je v současné době populární a u řady moderních staveb se stává nebytností. Současná architektura dává přednost velkým proskleným plochám orientovaným na jižní stranu, které poskytují pasivní solární zisky a snižují tak potřebu tepla na vytápění.

Venkovní žaluzie šetří energii v létě i v zimě

Na druhou stranu, když je slunce příliš a interiér je nadmíru vyhřátý, začneme toužit po chládku. Ten poskytují venkovní žaluzie, které se velmi snadno obsluhují a velmi dobře dokážou regulovat teplotu uvnitř interiéru. Na druhou stranu, venkovní žaluzie oceníte i v zimě, kdy částečně omezují únik tepelné energie.

„Využitím stínící techniky, jako jsou právě venkovní žaluzie, je možné snížit spotřebu energie u budov o 20 až 25 %. V létě domácnost využívající venkovní žaluzie šetří při provozu klimatizace, v zimě nemalou měrou např. při vytápění,“ uvedl Jiří Dlouhý ze společnosti PERFECTA, dodavatele stínící techniky.

Venkovní žaluzie ovšem mají i další řadu funkcí, které při běžném provozu domácnosti i kanceláře oceníte. Ochrání vás před úmornými slunečními paprsky, které vás ruší při spánku, práci nebo při sledování oblíbeného pořadu v televizi, i před případnými pohledy zvědavců z ulice.

„Venkovní žaluzie se velmi snadno ovládají, takže si je můžete nastavit tak, jak zrovna potřebujete. Například je naklopíte jen částečně, aby vás chránily před sluncem, ale nezabránily zcela ve výhledu,“ dodal Jiří Dlouhý.

V kostce: Co umí venkovní žaluzie?

 • Regulují teplotu v interiéru.
 • Chrání interiér (nábytek, koberce apod.) před nepříjemnými slunečními paprsky.
 • Šetří energii (v létě pro použití klimatizace, v zimě na vytápění).
 • Chrání interiér před zvědavými pohledy zvenčí (přízemí).
 • Ztěžují práci případným zlodějům – psychologický efekt.
 • Díky nastavitelným lamelám si vždy pohodlně navolíte takovou intenzitu světla, jaká vám bude vyhovovat.

Vybíráme venkovní žaluzie

Aby venkovní žaluzie dobře plnily své funkce, je třeba věnovat pozornost jejich výběru. Klíčová je kvalita jejich provedení i instalace. „V oblasti venkovních žaluzií spolupracujeme již několik let s firmou SERVIS CLIMAX, která je jejich největším výrobcem v ČR a držitelem certifikátu ISO 9001,“ doplnil Jiří Dlouhý.

Výběr venkovních žaluzií, které mají široké spektrum využití, podřiďte tomu, kde je budete instalovat. Lez je využít i na verandách nebo terasách, protože kvalitní venkovní žaluzie jsou vyráběny z odolných materiálů, které odolávají povětrnostním podmínkám.

Kde všude využijete venkovní žaluzie?

V domácnosti, v bytových domech i v kancelářských budovách. Na verandách, terasách, individuálně v zahradních altánech a na pergolách. „Venkovní žaluzie se zpravidla dodávají v šířkách 90, 80 a 70 mm. Pokud potřebujete zastínit menší plochu, jsou k dispozici žaluzie o šířce i 50 mm. Na bočních stranách mají žaluzie hliníkové vodící lišty, které slouží k jejich zajištění. K ukrytí vytaženého svazku se používají krycí plechy,“ doplnil Jiří Dlouhý ze společnosti PERFECTA.

Jako spotřebitele nás nejčastěji při výběru venkovních žaluzií zaujme barva a celkový design žaluzií. Měli bychom ale věnovat pozornost i dalším parametrům. Jde například o ovládání venkovních žaluzií, které může být automatické, nebo ruční. „Rád bych vyzdvihl kvalitní elektropohon Somfy, který máme v nabídce a jenž je možné zapojit do centrálního řídicího systému,“ dodal Jiří Dlouhý.

Elektropohon je také možné doplnit o dálkový ovladač, kterým regulujete nastavení venkovních žaluzií podle potřeby. V současné době se také stále častěji propojují žaluzie se slunečními nebo větrnými čidly, díky kterým je jejich nastavení regulováno automaticky.

Základní typy venkovních žaluzií

Při výběru venkovních žaluzií budete zcela jistě řešit i materiál. Nejčastěji se u venkovních žaluzií používají hliníkové lamely, které jsou vysoce kvalitní a odolné vůči klimatickým vlivům. Níže najdete přehled nejčastěji používaných venkovních žaluzií.

 • Venkovní žaluzie Z 90 (maximální plocha žaluzie na motor 16m2, spojené žaluzie až 36 m2): Hliníkové lamely o šířce 90 mm jsou standardně dodávány v patnácti barevných odstínech.
 • Venkovní žaluzie C 80 (maximální plocha žaluzie na motor 16m2, spojené žaluzie až 36 m2): Hliníkové lamely o šířce 80 mm jsou standardně dodávány v šestnácti barevných odstínech.
 • Venkovní žaluzie F 80 (s malou výškou stažené žaluzie; maximální plocha žaluzie na motor 9 m2, spojené žaluzie až 36 m2): Hliníkové lamely o šířce 80mm jsou standardně dodávány v sedmi barevných odstínech.
 • Venkovní žaluzie Z 70 (maximální plocha žaluzie na motor 16m2, spojené žaluzie až 36 m2): Hliníkové lamely o šířce 70mm jsou standardně dodávány v devíti barevných odstínech.
 • Venkovní žaluzie EXT 50 (maximální plocha 5m2): Žaluzie s označením EXT 50 jsou určeny pro exteriérové stínění menších ploch. Hliníkové lamely mají šířku 50 mm a jsou standardně dodávány ve čtrnácti barevných odstínech.