Co krb, to originál

Krb je v pravém slova smyslu umělecké dílo. Vyžaduje velké řemeslné znalosti a zároveň i estetické cítění. Praktická část krbu, která se stará o samotné spalování paliva, je krbová vložka. Moderní krbové vložky jsou uzavřené, aby při hoření paliva nepronikal do interiéru žádný kouř, saze ani jiný nepořádek. Krbové vložky jsou vyrobeny z takových materiálů, které zajišťují maximální výkon při minimální spotřebě paliva. Tím je dosaženo skvělé účinnosti spalování a krbové vložky můžeme považovat za ekologické a ekonomické zároveň, protože šetří peněženky svých majitelů.

Krbové vložky se vyrábí ve dvou základních typech, jako teplovzdušné a teplovodní. Zásadní rozdíl je v teplonosném médiu. Zatímco teplovzdušné krby jsou mnohem jednodušší, protože ohřívají jen vzduch který se potom šíří do celé domácnosti, teplovodní krbové vložky vyžadují vodní výměník, kde se ohřívá voda. Ta se potom dopravuje do radiátorů, odkud vytápí celou vaši domácnost. Teplovodní vytápění je efektivnější, po cestě se totiž z vody neztrácí tolik energie jako ze vzduchu, navíc teplovodní nevyžaduje použití výdechů v jednotlivých místnostech, okolo kterých se při veškeré snaze často usazují saze unášené teplým vzduchem.

Chcete-li tedy mít v místnostech teplo a zároveň čisto, zvolte krbovou vložku s vodním výměníkem. Dále záleží na tom, jakého tvaru krbová vložka nabývá. Krbové vložky mohou být prosklené z jedné strany, rohově nebo třeba průhledově. Vyrábí se dokonce kulaté krbové vložky, které jsou prosklené kompletně, ty se potom umisťují do prostoru, aby byl oheň vidět odkudkoli z interiéru. Se vzhledem krbu úzce souvisí krbová obestavba. Ta se stará především o vzhled krbu. Můžete si vybrat, zda se vám líbí pouze jednoduchý rámeček kolem krbové vložky nebo zda zvolíte prostorovou krbovou obestavbu.