Čím a jak zaplnit záhony?

Některé rostliny můžete pěstovat bez obav vedle sebe, jiné se moc nesnesou. Například bazalku pěstujte s rajčaty, mají stejné nároky. Vyhněte se společnému pěstování hrachu a fazolí s cibulí, česnekem a rajčaty. Okurky nerady celer, ředkev, zelí a červenou řepu. Poslední jmenovanou necpěte ke špenátům. Petržel nekombinujte s celerem a saláty. A hodně pěstové mrkve, česnek a cibuli netrýzněte červenou řepou nebo pórkem. K rajčatům a hrachu se rovněž nehodí brambory. Po zasetí zřetelně označte druh semen a místo, kam jste je zaseli
Uhrabte, vyplejte a zalijte půdu, vrstvičkou písku si označte, kam budete sít a pak vysévejte semena do označených řádků. Hráběmi lehce přihrňte na semena půdu. Záhon udržujte dostatečně vlhký a hlavně bez plevelů. Později rostliny vyjednoťte na vzdálenost uvedenou na sáčku.

Salátový hlídač jedů
Hlávkový salát je výborná zelenina a zároveň může posloužit jako ukazatel jedů v půdě.  Tam, kde hlávkový salát zasadíte a z nejasných důvodů se mu opakovaně nezadaří a zahyne, tam se něco divného v půdě děje – je nezdravá. Více vám určitě prozradí půdní rozbor. A podle něho se můžete dále postarat o vylepšení prostředí pro rostlinstvo.

Co je to únava půdy?
I půda se dokáže unavit! Rostlinám se v ní vůbec nedaří, rostou pomalu a nepomůže ani první pomoc kvalitním hnojivem. Navíc se zde přemnožují určité druhy plevelů. Vzniká to opakovaným pěstováním stejné rostliny na jednom  místě. Nezapomínejte tedy druhy zeleniny na záhonech střídat. Dále je ochráníte používáním zeleného hnojení a dávkami kvalitního kompostu. Jen tak zůstane půda stále dobře úrodná a neunaví se. Rovněž zabráníte šíření škůdců a nemocí.