Bez kopru to nepůjde

Kopr patří nejen do koprové omáčky a do okurek, ale přidává se i k pokrmům z lososa. Neobejde se bez něj ani kulajda nebo zimní salát z červené řepy, a to jsme zdaleka nevyjmenovali všechna jídla, ke kterým kopr prostě patří. Jak je vidět, bude třeba i letos vysít dostatečné množství kopru do zahrady nebo do skleníku, pokud se ho tam dost automaticky nevysemenilo vloni.

Pěstební podmínky
Tato aromatická bylina je na pěstební podmínky zcela nenáročná. Maximálně jí vyhovují hlinité dobře propustné lehčí půdy. Má ráda dostatek živin v půdě a nesnáší suché polohy nebo kamenité podloží. Pozor je třeba dávat na hnojiva s obsahem chlóru, který kopru nevyhovuje. Kopr je rovněž citlivý na zamokření.

Výsev kopru
Ideální je včasný mělký výsev. Ten provádíme do řádků ve vzdálenosti 20 cm od sebe. Již za 3 týdny začne kopr vzcházet. Zatímco k okurkám můžeme sklízet i ztvrdlou nať této byliny, do omáček začneme sklízet již 15 – 20 cm vysokou svěže zelenou nať. Pochopitelně je možné sklízet kopr až do začátku tvorby květů. Takto pozdě sklizenou nať sušíme ideálně na vzdušném stinném místě. Pokud jej sušíme nebo dosušujeme uměle, nesmí teplota okolního prostředí překročit 35°C.

Současné odrůdy kopru
Momentálně je na našem trhu dostupných několik odrůd kopru. Jednou z nich je dokonce kompaktně rostoucí odrůda ideální pro výsadbu do truhlíků. COMPAKT je vhodný pro všechny milovníky kopru, kteří nevlastní zahradu a mají na pěstování svých oblíbených bylin jen malý prostor. V plném růstu dosahuje maximální výšky do 40 cm. Jeho chuť je opravdu vynikající, jemná a kořenitá. Dalším druhem je MAMUT, jenž má naopak velmi vysoké stvoly a velké množství zelené hmoty. Tato odrůda je vhodná jak pro sušení, tak pro zmrazování. A do třetice ještě zmíníme odrůdu HANÁK, střední výšky a výborné chuti. Dorůstá něco málo pod 1 metr a patří k nejosvědčenějším odrůdám kopru u nás.