Ribes rubrum rybíz červený a bílý

Jonkheer van Tets je ranná odrůda červeného rybízu, známá pro dlouhé hrozny plodů. Roste divoce a je nejlepší jej pěstovat jako espalier (plochý vějíř). Zraje už v červenci.

Weisse aus Jüterborg je odrůda rybízu s bílými plody. Hrozny jsou středně dlouhé, bobule větší, sladké chuti pouze s lehkou kyselostí. Dozrává v polovině prázdnin.

PĚSTOVÁNÍ

 Rybíz je známé a oblíbené bobulovité ovoce, pěstované zejména v Evropě. V mírných pásech Severní Ameriky a v Asie se pěstuje ve velmi malé míře. Plody jsou uspořádány v různě dlouhých hroznech a mají buď červenou nebo bílou barvu. Dozrávají v létě. Rybíz není náročný na pěstování. Postačí mu i chudší zem, ale nejlepší plody získáte v živné, dobře propustné, přednostně vlhčí zemi na plném slunci nebo částečném polostínu. Pěstuje se jako keř, stromeček, nebo se různě stříhá pro snazší sběr = atraktivní formou je vyvazování do plochých vějířů. Od poloviny jara do začátku léta mohou trpět na nálety mšic. Jejich přítomnost poznáte zkrabacenými listy. Včas rostlinu ošetřete, nejraději nějakým biologickým přípravkem, protože už od poloviny léta dozrávají plody. Řez je možný na konci zimy a pro dobrou úrodu a neustále zmlazování keře se doporučuje odstraňovat 3leté a starší pruty. Plodí okamžitě a plné plodnosti se dočkáte cca 3.rokem od výsadby. U nás plně mrazuvzdorný.