Aplikací postřiku zničíme vajíčka mér, mšic, píďalky i housenek některých obalečů. Nejčastěji se používají přípravky na bázi oleje, které škůdce tenkou vrstvou obalí, zabrání jim dýchat a jejich zničení dokonají účinné látky obsažené v postřiku.
Kdy aplikovat postřiky
Ošetření dřevin předjarním postřikem na bázi oleje se rozhodně nesmí provádět za mrazu nebo v období, kdy ještě mrazy očekáváme. Olejový přípravek totiž nejen likviduje škůdce, ale také zvyšuje nebezpečí poškození stromu mrazem. Teplota při aplikaci postřiku by v zásadě neměla být nižší než 7 °C, ideální je teplota kolem 15 °C. Předjarní postřiky je třeba aplikovat nejpozději do stadia zeleného poupěte, u peckovin a bobulovin ideálně ve stadiu rašení pupenů a u jádrovin do náznaků růžového poupěte. Postřik neprovádíme ani za deště nebo větru, aby nedošlo k jeho smytí nebo odvanutí.
Jak na postřik dřevin
Postřik se nanáší na celou dřevinu. Aby byla aplikace účinná, je jím v podstatě potřeba celý strom či keř omýt. Největší pozornost věnujeme kmeni a patě dřeviny, ale nevynecháváme ani větve. Zvláště starší stromy, které mají v kůře mnoho záhybů, je nutné ošetřovat pečlivě. Právě v různých škvírkách nacházejí přezimující škůdci ideální úkryt.
Výběr postřikovače
Podle dřevin, které ošetřujeme, jejich výšky a množství na zahradě, vybíráme postřikovač. Na malou zahrádku postačí menší tlakový postřikovač s pumpou o objemu cca 3 litry. Pro větší množství stromků a keřů je již rozumnější postřikovač o objemu 5 litrů s úhlovou tryskou, na které se dá nastavit silný proud i jemná sprcha. Zádové i pojízdné postřikovače většinou disponují i teleskopickou tyčí, která výrazně rozšiřuje dosah postřikovače a umožňuje ošetřovat i vyšší stromy.