Pěstujte nádherné exotické mučenky

Mučenky se dají množit semeny nebo řízky. Při pěstování ze semínek je vhodné je nechat zabalené v gáze 1 až 2 dny nabobtnat ve vlažné vodě. Následný výsev proveďte do květináčků těsně pod povrch substrátu určeného pro výsev a množení nebo pro pokojové rostliny. Klíčení mučenek je poměrně zdlouhavé, ale závisí také na jednotlivých druzích a úpravách semen, průměrně je to 1 až 6 měsíců.

Pokud rostlinky chcete množit řízkováním, namočte řízek do stimulátoru, zasaďte ho do lehkého substrátu a pro udržení vlhkosti jej přikryjte igelitem.

Rostlinky pěstované ze semen začínají kvést teprve 2. až 3. rok, na plody jsou však vhodnější. Po nějaké době přesaďte mučenku do těžšího substrátu, v tom totiž květy tvoří mnohem více. Nezapomeňte také na oporu, kolem které budou bujně rostoucí liány růst.

Jaro až podzim je vhodný k přihnojování hnojivem podporující kvetení. Květy můžou opylit včely, ale jestliže chcete získat plody, postarejte se o opylení štětečkem, kterým přeneste pyl z jedné rostlinky na blizny druhé rostliny. V příznivých podmínkách budou mučenky tvořit za každým listem 1 až 3 květy, ty se otevírají postupně a pouze na jediný den. Jakmile přijde podzim, přestaňte rostliny hnojit a přesaďte je do nového květináče. Pokud jde o květiny starší, stačí vypláchnutí a výměna substrátu, tím podpoříte růst květů následující jaro.

Výhony je nutné zkrátit asi na 3 očka nebo na 10 až 15 cm, rostlinky totiž tvoří květy pouze na nových výhoncích. Sestřižení můžete provést také až na jaře a jelikož během jednoho vegetačního období může narůst až o 5 metrů, vůbec se sestřihu nebojte.

Při přezimování mučenek, je vhodná teplota asi 10 °C a světlá místnost, některé druhy mají raději teploty okolo 15 °C (např. mučenka obří), jiné jsou zase proti mrazu odolné (např. mučenka modrá). V zimě rostlinky nehnojte, pouze dodržujte zálivku, aby substrát nevyschl.

Mučenka jako ovoce i léčivka

Plody jsou používány jak k přímé konzumaci, tak do salátů, džusů, šťáv, marmelád a jogurtů. Jejich chuť je sladkokyselá a velmi osvěžující, je v nich obsaženo hodně vitaminu C. Svými léčivými účinky se pyšní obzvláště mučenka pletní (Passiflora incarnata), jejíž plody mají tišící a sedativní účinky, pomáhá hlavně při nespavosti a úzkosti. Tato rostlina není návyková a používá se i k výrobě léků.

Autor: Soňa Zimčíková
Semena-rostliny.cz
pestovani.in