Magnolia x VULCAN” šácholan (magnólie)”

Vulcan je nádherný magnóliový hybrid z roku 1990 známého novozélandského šlechtitele a experimentátora jménem Felix Jury. Ještě dříve, než se tato magnólie dostala do povědomí široké veřejnosti, byla použita pro další křížence, takže nyní je Vulcan rodičem takových odrůd, jako jsou např. Ian’s Red, Advance, Amethyst Flame a v neposlední řadě i úchvatné odrůdě, s níž přišel jeho syn Mark a pojmenoval ji po svém otci Felix.

Samotná magnólie Vulcan je křížencem veleúspěšné odrůdy Lanarth a m.liliiflora. Díky prvnímu rodiči nese středně velké až velké květy sytě purpurové barvy, která je výraznější zvenčí okvětních plátků. Zevnitř jsou plátky lehce ojíněné. A po svém druhém rodiči získala protáhlejší tvar poupat a mladých květů před otevřením a mírně pozdní kvetení, což je výhodné proto, aby časné květy nespálil pozdní mráz. Nádherně voní.

Opadavé listy jsou široce vejčité, středně zelené a hustě pokrývají celý habitus rostliny. Roste zpočátku vzpřímeně, ve středoevropských podmínkách středně rychle do výšky kolem 3-4m, přičemž přibližně v 1,5m výšky se růst zpomalí a keř se zaobluje a tvoří hlavně poupata na krátkých výhonech.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, s největší pravděpodobností jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá – nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Ocení zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období. Mrazuvzdorná do cca -27°C.