Zídky z lámaného kamene
Když chceme v zahradě vybudovat jen nízkou zídku, je možno ji postavit tzv. na sucho, tedy bez použití malty, pouhým vrstvením kamenů. U vyšších zídek, které mají zadržet zeminu ze svahu, je nutné maltu nebo jiné pojivo použít.
Pokud stavíme suchou zídku, štěrbiny mezi kameny, které klademe vhodně na sebe, můžeme vyplnit zeminou a pak do ní zasadit – podobně jako do skalky – suchomilné rostliny, nejlépe skalničky. Ale ani zeď stavěná pomocí malty nemusí v zahradě působit stroze nebo tak, že tam nepatří. Můžeme ji nechat porůst půdopokryvnými rostlinami a polštáři květů, které jí dodají přirozený vzhled. Do stínu je možno vsadit břečťan, do polostínu přísavník či psí víno a na plné slunce rychle se rozrůstající a bíle kvetoucí rožec plstnatý.
Pokud stavíme nižší zídku, tak do výšky půl metru, stačí většinou jen zpevnit podklad. U vyšších zídek je nutné vybudovat základy, když ne z betonu, alespoň ze štěrkového lůžka. Suchou zídku asi zvládneme vybudovat svépomocí. Musíme ale pečlivě vybírat kameny a dobře je provazovat tak, aby svislé spáry mezi kameny na sebe nenavazovaly. Také je důležité mít na paměti, že zídky se nemá naklánět dopředu, naopak má mít mírný úklon směrem ke svahu.
Zídky z opracovaného nebo umělého kamene
Dobře mohou v zahradách působit i zídky z přisekaného nebo umělého kamene, ale hodí se spíše k formálnějším zahradám a modernějším stavbám, ne k venkovským stavením. V tomto případě nelze zdít na sucho, ale musí se použít malta. Jejich strohý vzhled můžeme odlehčit zasázením převislých druhů rostlin, kdy do stínu je opět doporučován břečťan.
Ohraničení záhonů
Kamenné zídky jsou vhodné vystavět spíše ve svažitých terénech, ploché kameny, nebo suchá zídka do 30–50 cm, se dají použít i k ohraničení záhonů. Nejlépe u záhonů asi působí přírodní kámen, lze ale použít i umělý, záleží na tom, aby zahrada měla jednotný styl. Ohraničení záhonů od trávníku zabraňuje nežádoucímu rozrůstání trávy a plevele a také zahradu opticky rozdělí.