Co do kompostu nepatří?

Co do kompostu nepatří
Co do kompostu nepatří

Organickou hmotu vyhazovat na kompost – ano – ale ne všechnu. Například tam nemají co dělat kosti a zbytky masa, pecky, slupky z tropického ovoce, jakékoli chemicky upravené zbytky rostlin a totéž platí i o rostlinách vyrostlých u frekventované silnice nebo rostlinách napadlých chorobami. V kompostu by se neměly vyskytnout ani žádné výkaly – psí, kočičí, ani lidské. Snad není nutné zdůrazňovat, že do něj neházíme žádné plasty, keramiku, sklo nebo třeba zbytky cigaret, popřípadě popel. Vyvarovat byste se měli i většímu množství jehličí nebo větvím z tújí. Do kompostu rozhodně nedoporučujeme vyhazovat ani časopisy. Vyvarujte se vysypávat tam obsah vysavače a v žádném případě na kompost nevyhazujte vykvetlé plevele. Mohlo by se stát, že by vám díky jejich semenům obrostl celý kompost plevelem.

A co do kompostu patří?

Poté, co jsme si vyjmenovali, co všechno nemá v kompostu co dělat, si krátce povězme, co tam vyhodit můžeme. Jsou to veškeré zeleninové a ovocné odpady, listí a tráva, ovadlé květiny. Kompostu rozhodně prospěje trus menších zvířat. Vyhazovat tam můžete i čajové a kávové zbytky, skořápky od vajec nebo papírové obaly a ubrousky. V menším množství mu prospějí i dřevěné třísky nebo piliny.

Nezapomínejte, že všechno, co do kompostu hodíte, se vám vrátí. Připravujte ho tedy s rozmyslem a nevyhazujte tam všechny odpadky, které vám v kuchyni nebo jinde vzniknou.