Trávník se po zimě bez naší pomoci neobejde

Trávník se po zimě bez naší pomoci neobejde
Trávník se po zimě bez naší pomoci neobejde

Odstraňujeme mech a plsť

Odstranění mechu a plsti v nadzemní vrstvě trávníku se odborně říká vertikutace. Jejím účelem je zvýšení průsaku vody a živin do vegetační vrstvy a zajištění cirkulace vzduchu. Při vertikutaci se nože vertikutátoru zařezávají do trávníků, odstraňují z něj plsť a prořezávají vrchní vegetační vrstvu. Vertikutační nože také přesekají travní výběžky, tím se podpoří růst nových výhonků a zmlazení trávníku. Před ošetřením by měl být trávník vysoký maximálně tři až čtyři centimetry. Aby odstranění travní plsti z trávníku bylo co nejefektivnější, provádí se vertikutace za sucha.

Provzdušňujeme

Provzdušnění (aerifikace) představuje mechanické ošetření travní plochy aerifikačními válci nebo speciálními stroji. Při provzdušňování pronikají duté hroty do hloubky deset až dvanáct centimetrů a vynášejí válečky půdy. Průduchy, které se v půdě po aerifikaci objeví, se zasypávají křemičitým pískem. Dochází tak ke zlepšení vlhkostních i vzdušných podmínek trávníku. Lepší než klasické vidle s pevnými hroty jsou aerifikační vidle s hroty dutými, při jejich použití nedochází k hutnění půdy kolem vpichů. S výběrem vhodného nástroje vám v hobbymarketech jistě poradí.

Hnojíme

Pro trávníky existují speciálně vyvinutá trávníková hnojiva s dlouhodobým účinkem. Taková hnojiva mohou působit i dva až tři měsíce. Protože se živiny do trávníku uvolňují postupně, nezpůsobují tato trávníková hnojiva nárazový růst a dochází jen k minimálnímu zatěžování životního prostředí. Dlouhodobá hnojiva se obyčejně nabízejí v granulové úpravě, která je pro rovnoměrné rozložení po travní ploše optimální.