Přírodní zdravá zahrada
Pestrost terénu, fauny a flóry
Pokud zakládáte přírodní zahradu, soustřeďte se na její rozmanitost. Design přírodní zahrady vytváří stromy, keře, živočichové a také samotný terén. Pro přírodní zahradu se lépe než holá rovina hodí lehce zvlněný terén, vyvýšeniny, prolákliny, zákoutí apod. Různé rostliny a živočichové dodají zahradě život. V případě přírodní zahrady by měly být zastoupeny více přírodní druhy, než ty exotické. Keře je vhodné sázet ve skupinách nebo řadách, kdežto stromy vysazujeme jako solitéry, které potřebují větší odstup (minimálně 5 metrů od sebe).
Namísto trávníku kousek obyčejné louky
Do přírodní zahrady skvěle zapadá alespoň kousek květinové louky. Na první dojem se může zdát, že založení takové louky přece nemůže být nic těžkého, avšak problémem je mnohdy paradoxně právě úrodná půda. Řešením je odstranit několik centimetrů stávající půdy a nahradit ji půdou chudou na živiny. Do připravené půdy zasejeme buď koupené směsi, nebo vlastnoručně sesbíraná semínka z nějaké louky a nezapomeneme zavlažovat. Přirozená louka nevznikne ze dne na den, ale budeme si muset počkat asi 2 roky.
Jezírko jako součást zahrady
Jezírko dokáže patřičně oživit zahradu a hodí se jak do menších, tak i do větších zahrad. Založení jezírka však není zrovna nejjednodušší věcí, proto je zapotřebí si nejprve obstarat potřebné informace a rady. Jezírka se stojatou vodou jsou pro přírodní zahrady daleko přirozenější, než kupříkladu fontány a vodopády. Přechod jezírka do okolního terénu by měl být plynulý, okraj jezírka by měl mírně převyšovat okolí. Do malého jezírka není vhodné vysazovat ryby. Kolem jezírka se daří vodním a bahenním rostlinám, jako je například leknín, kosatec, blatouch, orobinec, sítina a další.