Pokud je dvorek situován tak, že sousední zdi na něj po celý den vrhají stín, působí skličujícím dojmem, na druhou stranu je výborně chráněn před studeným větrem a také před mrazy. Čím je dvorek menší, tím pečlivěji musíme plánovat jeho osázení. Ani náklady na jeho údržbu nebudou příliš vysoké.
Trávníku by se v tomto prostředí příliš dobře nedařilo – ve stínu tráva špatně roste a často používané plochy by se brzy ocitly v blátě. Zpevněnou plochou však získáme podklad pro stůl se židlemi, taková plocha také rychle osychá, takže ji budeme moci v sezoně maximálně využívat.
Vhodným osázením oživíme okolní holé stěny. Většina rostlin ovšem bude růst ve stínu a tomu musíme přizpůsobit i jejich výběr. Můžeme si ale trochu pomoct tím, že některé ze záhonů založíme jako zvýšené. Tak budou již od začátku vypadat keře a rostliny vyšší, než ve skutečnosti jsou, a přitom je budeme moci snadněji ošetřovat.
Výběr vhodných rostlin na zastíněný dvorek:
Břečťan popínavý
Vytrvalý, plazivý nebo popínavý, až 20 m dlouhý liánovitý keř s přísavnými kořínky. Kmen má ve spodní části dřevnatý, větvený.Roste po kolmých stěnách s oporou, p
plazí se po plotech a jiných oporách.
Kopytník
Elegantní okrouhlé a lesklé listy kopytníku pokryjí nevzhledná stinná místa.
Mochnička
Je zajímavé, že mnoho stínomilných rostlin kvete žlutě. Takže ze zastíněných míst zahrady často svítí žlutá signální barva, viditelná v šeru.
Konvalinka
Po žluté barvě je druhou z nejčastějších barev květů stínomilných rostlin sněhobílá. A to je barva konvalinek. Těmto voňavým květinám najděte na stinném stanovišti viditelné místo, aby dokonale vynikla.
Barvínek větší
Barvínek neboli brčál je keřík asi 30 cm vysoký. Jeho předností je, že vytvoří v hlubokém stínu dokonalý ‘trávník’, kryje půdu. Potřebuje vlhkou zeminu a dostatek živin. Barvínek menší (Vinca minor) je ještě nižší stálezelený pokryvný a poléhavý keřík (10-15 cm) s tmavozelenými lesklými listy. Má podobné nároky jako jeho větší příbuzný.