Morus platanifolia – moruše platanolistá

moruše platanolistá
moruše platanolistá

Moruše platanolistá, jak sám název napovídá, je velmi zvláštní druh moruše. Ozdobou vaší zahrady se stane moruše s hluboce vykrajovanými, sytě zelenými, lesklými listy odvozenými od platanu a rozložitou korunou tvaru otevřeného deštníku. Proto se velmi často setkáte s poněkud romantickou lavičkou u jeho kmene, kde si můžete užít stinného posezení.

Listy moruše mají navíc tu zvláštnost, že většina z koncových pěti-laločných listů na podzim nemění barvu a zůstávají na stromě zelené až do opadání. Ostatní listy se mění na žluté.

moruše platanolistá

U této moruše se doporučuje každý rok na jaře (v dubnu po nebezpečí mrazů) seřezat loňské větve na cca 20 cm, jako se například řeže vrba, aby obrazila dlouhými pruty. Tím se docílí velký roční přírůstek dlouhých větví (až 1,5m), které jdou převážně do stran a konce se mírně svěsí. Tvar koruny je pak deštníkovitý. Pokud se zkracovat nebude, roční přírůstky budou přiměřené a koruna poroste pravidelně do šířky i do výšky, koruna bude mít tvar klobouku.

Najděte jí krásné a chráněné místo, kde se bude vyjímat jako solitér. Snáší jakoukoli dobře odvodněnou půdu, ale v hluboké, živné zemi poroste rychleji a bude mít věší, atraktivnější listy. Spolehlivě mrazuvzdorná do -24°C a snáší i dočasné výkyvy až do -27°C