Liquidambar styraciflua ROTUNDILOBA” ambroň západní”

S velkým potěšením Vám nabízíme tuto raritní odrůdu ambroně s názvem Rotundiloba. Přeloženo z latiny toto jméno znamená okrouhlo-laločnatá a váže se k nevšedně tvarovaným, nadmíru krásným listům. Jejich tvar se řadí k hvězdicovitým, přičemž jsou hluboce laločnaté a mají výrazné tři hlavní cípy, které jsou u konců výrazně oblé až kulaté a celý list při troše fantazie může vypadat jako stopa nějakého prehistorického tříprstého ještěra. Listy jsou opadavé, velice lesklé, tmavě zelené a na podzim, pokud jsou dostatečně vyzrálé, mění barvu převážně do červených odstínů s trochou oranžové a žluté. A pokud jste fandové přímořské flóry, určitě v nich poznáte velkou podobnost s listy fíkovníku.

Uvádí se, že tato odrůda neplodí. Roste středně rychle a pro dostatečné vyzrávání letorostů nedoporučujeme hnojit dusíkatými přípravky na podporu rychlosti růstu. Pěstuje se buď jako keř nebo strom s kmenem a korunou v takové výšce, kde ji potřebujete. Odřezávání spodních větví podél kmene pro vymodelování koruny, stejně jako jakýkoli další řez, by mělo být prováděno zjara před rašením. Přirozený tvar je pyramidální, poměrně symetrický.

Ambroně mají rády středně živnou, hlubší a propustnou půdu, která by měla být přednostně kyselejší reakce a pokud možno nevysychavá. Po dobrém zakořenění snáší dobře i občasný letní přísušek stejně jako krátkodobé zamokření, ale pro hustý habitus radíme zamulčovat a omezit vysychání kořenů. Stanoviště určitě plně osluněné a dostatek prostoru do šířky – podle odrůdy. Rostliny zakoupené ve velikosti vyšší než cca 1,5m je dobré na 1-3 roky připevnit do úvazu (3 kůly do trojnožky nebo 1 kůl šikmo k hlavnímu kmeni), aby jej vítr zbytečně netrápil. Od věku přibližně 3 let je plně mrazuvzdorná do cca -27°C.