Krtek na zahradě – co s ním?

Krtek na zahradě
Krtek na zahradě

Snad každý zahrádkář či obyvatel domu s pozemkem chce mít krásný, zdravý trávník. Musíme ale čelit mnohým problémům, které nás mohou potkat. Mezi ty hlavní patří nevítaní obyvatelé – krtci.

Krtek na zahradě, to je radost. Pokud neznáme správný způsob, jak se těchto škůdců zbavit, znamená to boj na celý náš život a trávník nikdy nebude vypadat, jak bychom chtěli.

Kde se vlastně takový krtek bere? Ideální období je pro něho zima. Má klid a nerušeně tvoří své chodbičky po celé vaší zahradě.

Co s krtkem?

První chybou, kterou se mnoho lidí dopouští, je, že používají pasti či chemické jedy. Je tu nebezpečí, že návnady sní váš pes či kočka a mnohdy to má i špatný dopad na vegetaci.

Krtek na zahradě

Krtek vlastně nenadělá škodu na vašich rostlinách ani nic jiného, ale “vyzdobí” trávník spoustou krtin. Pokud tedy přistoupíte k přirozené ochraně a přejete si, aby krtek z vaší zahrady zmizel, stačí vysázet rostliny, jejichž vůni nesnáší. Patří k nim například afrikány, pryšce, řebčíky, česnek a další. Pokud nezaberou kytky, můžete si koupit speciální hnojivo. Obsahuje aromatické látky, které vašemu nevítanému návštěvníkovi také nevoní. Po krátké době tak krtci pláchnou.

Pokud i tak krtek na vaší zahradě zůstane, můžete se spolehnout na techniku. Krtek totiž nemá rád hluk a vadí mu otřesy půdy. Běžně se dají koupit takzvané odpuzovače nebo plašiče, které buďto vibrují nebo pískají.

Babská rada potom zní – stačí namočit hadřík do nafty nebo petroleje a dát ho do díry. Účinek je okamžitý.

Když se tedy budete držet některých z předešlých rad, krtka se snadno zbavíte.