Co potřebují zahradní borůvky

Zahradní borůvky nás dokážou potěšit bohatou úrodou sytě modrých plodů, ovšem musíme jim k tomu připravit vhodné podmínky. Je třeba jim dopřát nejen vhodný substrát, ale také slunné místo a ve správnou dobu správnou dávku hnojiva.

Důležité je umístění keřů
Pro keře borůvek bychom měli vždy zvolit místo v závětří. Ovšem nejen chráněné místo, ale taky výsluní, nebo jen mírné přistínění je to, co keře potřebují. Neméně důležitý je i dostatečně hluboký substrát se stálou vlhkostí, který by měl být navíc dostatečně provzdušněný. Je všeobecně známé, že borůvky vyžadují kyselou půdu s pH 4,0 – 4,8.

Jak namíchat vhodný substrát
Ve specializovaných prodejnách můžete nakoupit již hotový substrát pro vřesovištní rostliny, který je stejně vhodný i pro zahradní borůvky. Upřednostňujete-li ale doma připravené směsi, tu pro borůvky připravíte dle složení: humózní zahradní zemina, rašelina, borová hrabanka a písek v poměru 1 : 2 : 2 : 1. Humózní substrát obohaťte kvalitním kompostem.

Kdy je pravý čas na výsadbu

Zahradní borůvka
Zahradní borůvka

Keře zahradních borůvek můžete vysazovat v březnu a dubnu, nebo ještě lépe na podzim, čili v září a říjnu. Na podzim mají rostliny lepší šanci zakořenit. Půdu kolem vysazených rostlin můžete ještě obsypat pilinami nebo hoblinami. Ty chrání vysazené keře proti promrznutí kořenů. Osvědčilo se rovněž mulčování drcenou borovou kůrou.

Nezapomeňte na přiměřené hnojení
Vzhledem k tomu, že keře borůvek mají velkou spotřebu dusíku, může se stát, že vlivem jeho nedostatku budou mít zahradní borůvky malé roční přírůstky. Jsou-li roční přírůstky nižší než 60 – 80 cm, mají rostliny dusíku nedostatek. Dusíkatá hnojiva se do půdy přidávají na jaře. První polovinu dodejte před rozkvětem, druhou nejpozději do konce června. Hnojivo rozhoďte kolem keře, nikdy nesmí přijít do středu rostliny.