Calycanthus floridus sazaník květnatý

Květy jsou 3-5 cm velké s mnohočetnými plátky jako plnokvětá hvězda. Barva je jasně vínová nebo tmavě purpurová až červenohnědá. Odstín se liší v závislosti na umístění, kvalitě půdy, oslunění i době kvetení. Vykvétá někdy již ke konci května, přičemž hlavní doba kvetení je přelom června a července. Květy se nadále objevují sporadicky až do poloviny srpna. Jeho vůně je však nenapodobitelná. Je něco mezi jahodami a jablečným moštem.

Listy jsou podlouhle vejčité a na jaře raší jasně zelenou barvou. Jsou mírně lesklé a dlouho si drží svou svěží barvu. Výjimečně se na opylených květech mohou objevit na konci srpna plody, což jsou zvláštní tobolky zelené barvy a během zrání se zbarvují do vínové až hnědé.

Přestože je absolutně pohodový a bez nároků na údržbu, máme pár rad: nechtějte jej mít co nejdříve vysoký, ale prvních několik let jej sestříhněte (v březnu) na kompaktní tvar – bude pak už sám tvořit pěkný tvar a pravidelné olistění. Zasaďte jej do vlhké země, v suchu poroste špatně stejně jako v přemokřené zemi. A dopřejte mu hodně slunce, aby vás odměnil množstvím květů. Plně mrazuvzdorný do -29°C.