Každá správná hospodyňka ocení, když má při ruce čerstvé bylinky. Jídlo bez správného koření prostě chutná jinak, to musí uznat každý. Ale nejen k jídlu, ale i k léčení mohou bylinky posloužit. A kdo pil čaj s tymiánem a mateřídoušku, ten ví, že bylinky prostě mají na zahradě pořád svoje místo.
Druhy bylinek
Jaké bylinky můžeme pěstovat na zahrádce před domem nebo na balkóně v truhlíku? Skoro všechny. Jen je třeba je na začátku rozdělit podle dvou kategorií: podle potřeby humusu v půdě a schopnostmi přezimovat venku.
Bazalka a pažitka – tyto dvě byste měli více zalévat a občas třeba i přihnojit. Šalvěj, meduňka, máta, dobromysl, saturejka, kerblík, koriandr, kmín, rozmarýn, tymián, mateřídouška – ty mají naopak rády sušší podloží s méně živinami a přemokřením jim můžete dost ublížit. Obecně platí, že spíše zde můžete ublížit příliš častým zaléváním, proto se vyvarujte sázet bylinky do květináčů či kbelíků bez odtoku. Stačí jeden přívalový déšť a mohou vám uhnít kořeny.
Bylinková zahrádka – kam ji umístit?
Chcete-li je voňavé, pak by měly být bylinky umístěny na slunečném prostranství. Množství slunečních paprsků, které na jejich listy a květy dopadnou, je přímo úměrné intenzitě vůně či chuti, kterou získáte.
Bylinky můžete dát za splnění těchto podmínek kamkoliv. Nevystavujte rostlinky příliš větru, nedorostou potom takové výšky, jaké byste třeba chtěli.
Výhodou je zasadit bylinky poblíž zeleninových záhonů, protože mají schopnost odpuzovat mnoho druhů škůdců či parazitů.
Sběr a ukládání
Je libo čerstvé nebo sušené? To záleží jen na vás. Bazalka je do salátů chutnější čerstvá, s rozmarýnem či oreganem se lépe pracuje v sušeném stavu.
U všech bylinek platí opět pravidlo, že nejlepší je sbírat je odpoledne za slunečného suchého dne, a to klidně od jara do podzimu. Jestliže je budeme stříhat za mokrého a studeného počasí, budou opět méně vonět a chutnat.
Usušené bylinky skladujeme v popsaných uzavíratelných nádobách v temnu. Kdo si je nepopíše, ten v zimě marně čichá a pátrá, kde je co ukryto. Některé vůně zkušený nos snadno pozná, pokud máte ale rýmu jak trám, tak vězte, že zrak není vždy dobrým vodítkem v určování totožnosti sušených kousků lístků, které vypadají všechny dosti podobně.
Nuže, přeji vám radost z pěstování těch nejméně náročných, ale přesto velmi krásných a užitečných rostlinek.
Dobrou chuť!