Zahrada v srpnu

Zahrada v srpnu
Zahrada v srpnu

Ano i srpen je vhodný pro výsev některých rostlin. Zasadit můžete plodiny, které jsou určeny k podzimní sklizni, navíc je možné pomalu vysévat i plodiny k přezimování.

Vhodný je výsev například většiny odrůd ředkví a ředkviček, protože právě těm při dozrávání svědčí nižší teploty. Další vhodnou zeleninou k výsevu v srpnu je pekingské zelí odrůdy Monako, špenát odrůdy Matador a Carambole a salát polníček či hlávkový salát, ty stačí vyrůst ještě před příchodem mrazíků.

Srpen je také vhodný k výsadbě některých jarních cibulovin, např. cibulek sněženek a bledulí.

Zahrada v srpnu – práce, na které bychom neměli zapomenout

V těchto suchých a teplých dnech je potřebná pravidelná zálivka právě dozrávajících rostlin a kropení trávníků a stromků. Zálivka by měla obsahovat poslední dávku hnojiva, dále nezapomeňte na stříhání živých plotů a řez a roubování jehličnanů, po dozrání úrody také ovocných stromů, kromě broskvoní.

S jakými chorobami a škůdci je nutné nyní bojovat?

Ohroženo je stále spousta plodin, proto je nutno i nyní s chorobami a škůdci bojovat. Aktivní jsou například svilušky, bělásci a jejich housenky, mšice a obaleči jableční. Po sklizni je potřeba ošetřit před padlím americkým také angrešty, na to je nejvhodnější třeba přípravek Discus nebo biologický prostředek HF Mycol.

A co okrasné rostliny a rostliny pěstované v bytě?

Okrasné rostliny v truhlících či na záhonech potřebují také vaši péči, nepřestávejte na pravidelné přihnojování, zalévání a vyštipování odkvetlých květů. Pokojové rostlinky mají režim jako v měsíci červenci, tudíž je můžete nechat nadále letnit na polostinném stanovišti. K podpoření růstu je dobré přidání hnojiva do zálivky, důležitá je také pravidelná kontrola případného výskytu škůdců či chorob, nyní jsou nejčastější mšice a mravenci.

Uřízněte vegetační vrchol

Možná se vám to zdá být drastické, ovšem uříznutím vegetačního vrcholu začne rostlina směřovat veškerou energii do již nasazených plodů, čímž se jejich dozrávání urychlí. Tato metoda je nejčastěji používána nejen u tyčkových rajčat, ale také u růžičkové kapusty.