Zahrada v květnu

Zahrada v květnu
Zahrada v květnu

Květen klepe na dveře a vítá nás letos dost chladně. Sněžení na prvního máje ale nebylo raritou ani za našich babiček. Jak se tedy postarat o to, abychom se mohli v létě těšit na úrodu a květy nespálil pozdní jarní mráz?

První polovina května

Do skleníků k ředkvičkám a salátům lze snadno umístit zapálené svíčky. Ty spolehlivě dostatečně vyhřejí celou místnost. Horší je to s čerstvě obrašenými keři rybízů, květy třešní a vinicemi. Menší keře se doporučuje omotat igelitovými pytli nebo přikrýt plastovou nádobou, přes záhony jahod lze přehodit bílou plachtovinu a zatížit ji na krajích kameny. Pro záchranu rozkvetlých stromů a vinic je třeba nasadit tvrdší kalibr, udržovat drobné ohně je ale setsakramentsky časově i fyzicky náročné.

Přestože není takové teplo a nějaké ty jarní deštíky občas přejdou nad vaší zahrádkou, nezapomínejte zalévat zejména mladou zeleninu ve sklenících a pařeništích. Sklem ani plastem vlhkost z deště prostě prostoupit nedokáže.

V pařeništi už na vás dozajista čekají zralé ředkve, neváhejte a snězte je co nejdřív, než začnou dřevnatět. Někdo doporučuje zasadit druhou várku, tzv. pozdní ředkvičky. Mně ale přijde, že pak už je na ně prostě moc dlouhý den a rychle ženou do květu. Pokud jste saláty ještě nevyjednotili, pak tak učiňte nyní, je nejvyšší čas.

Druhá polovina května

Tady už se naplno začíná rozvíjet vegetační sezóna, přibývají a rostou listy, větve i stonky. Proto je třeba vyhradit si čas na přihnojení. Hnojivo ocení zejména dřeviny (stromy a keře), ale nepohrdnou jím také víceleté rostliny (např. jahody).

Ať už jste či nejste milovníky pečlivě upravených zahrad, na konci května už byste sečení trávy měli přestat odkládat a konečně se do toho pustit. Jakmile vám doroste po kolena, už je lepší vytáhnout kosu než sekačku s pojezdem.

Po 15. květnu rajčata doma nedržte, ale vysaďte je do volné půdy. Nezapomeňte k nim umístit tyčku, aby se měly po čem pnout. Saláty už jsou zralé na rozsazení, stejně tak papriky. Taky už můžete začít otevírat skleníky i na noc. Pařeniště by měla také zůstat otevřená.

Zalévat je třeba o trochu více, samozřejmě není-li zrovna průtrž mračen. Opatrně na rajčata, jakmile jim namočíte listy, chytnou pak o to rychleji plíseň nebo jiné choroby.

A na co rozhodně nezapomenout? Těšit se na červnovou červeň a vůni zralých jahod!