Třezalkový čaj: Příroda odhání deprese

Třezalkový čaj
Třezalkový čaj

Třezlakový čaj: Jednu kávovou lžičku bylin spaříme 1 litrem vroucí vody a necháme louhovat 10 minut, potom přecedíme. Tento čaj by se v žádném případ neměl pít dlouhodobě. Může též snižovat účinky některých léků.

Z třezalky se tradičně připravuje hojivý olej. Používá se především zevně a je vynikajícím prostředkem proti spáleninám, při opaření nebo při slunečním úpalu. Potírají se jím také  otevřené rány, čerstvá poranění či oteklé žlázy.

Dobře pomáhá i při bolestech zad a v kříži, při ischiasu a revmatismu. Můžeme jím také masírovat břicho kojencům pro odstranění bolestí.

Působí proti lehčím depresím. Třezalka může pomáhat i při jiných chorobných stavech spojených s depresemi, například při úzkosti, stresu, premenstruačním syndromu, syndromu chronické únavy  a některých chronických bolestech.

Bylo zjištěno, že může mít i přímý účinek na tišení bolesti. Třezalka podporuje zdravý spánek a může pozitivně ovlivňovat únavu, ospalost a nedostatek energie. Pozitivně také ovlivňuje zimní deprese, které se objevují od podzimu do předjaří a ztrácejí se až při jasném slunečním počasí.

Třezalka

Třezalku sbíráme v době, kdy začíná kvést, což je začátkem léta (proto se jí lidově říká květina svatého Jana) až do srpna.

Má tuhou nať, proto je lepší vybavit se na sběr nůžkami. Odstřiháváme asi 15 od vrcholku výhonku. můžeme sušit buď ve svazcích zavěšených na stinném suchém mstě či volně rozloženou.

Sušení na slunci se nedoporučuje, protože nať mění barvu a zároveň se ztrácí i obsah silic. Správně usušená bylina nemá žádnou vůni a její chuť je trpce nahořklá.

Usušenou bylinu rozemneme a uchováme na suchém místě nejlépe v papírových nebo plátěných sáčcích. V případě, že v bytě hrozí vlhkost, raději suchou bylinu nasypeme do sklenice s víčkem. Z třezalky především vaříme zdravotní čaj.