Připravte se na grilovací sezónu

Jakmile se trochu oteplí, můžete na zahradě zase trávit více času. Sluníčko, teplo a delikatesy z grilu to jsou synonyma pro sezónu, která už je za dveřmi. Poradíme vám, čím si grilování zpříjemníte.

Existuje nejlepší gril?

Vše začíná výběrem grilu. Ty dělíme podle využití na elektrické, plynové a na dřevěné uhlí. Každému vyhovuje jiný typ, proto neexistuje zaručené doporučení na to, který gril je nejlepší. Při výběru se můžete řídit určitými specifiky jednotlivých druhů, které vám mohou pomoci.
– Plynové grily se velmi snadno udržují a všestranně je využijete. Jejich pořizovací cena ovšem bývá vyšší.
– Gril na dřevěné uhlí vám dokonale provoní všechno jídlo specifickou vůní, ale připravte se na trošku náročnější údržbu.
– U elektrického grilu se vyhnete kouři, takže můžete klidně grilovat i v uzavřených místnostech. Na druhou stranu, venku budete muset natáhnout kabel, do kterého gril zapojíte.

Lavičky a gril přesunete podle počasí

gril campingaz
gril campingaz

Jednou z velkých výhod grilování je, že můžete gril přesouvat z místa na místo, podle toho, jak se vám to hodí. Naplánovali jste si setkání s kamarády a zrovna začalo pršet? Gril i se zahradními lavičkami snadno přesunete pod zastřešenou terasu. Naopak, je-li venku nádherně, posezení i s grilem můžete dát na trávu a užít si sluníčko naplno. V tom je krása dřevěných laviček, které nejsou napevno v zemi. Prostě je zvednete a posunete. Zároveň jsou hezčí a pohodlnější než plastové židle.

Pár rad, s kterými bude vaše grilování ještě lepší

Zvete si na návštěvu kamarády nebo příbuzné a chcete, aby u vás strávili nezapomenutelný den? Pošlete návštěvu zrelaxovat se do bazénu nebo se jenom osvěžit pod zahradní sprchu a vy zatím v klidu připravte jídlo na grilování. Nezapomeňte ale na pár důležitých zásad:
– Naložte si maso do marinády a nechte ho v ní odpočinout alespoň hodinu.

gril campingaz
gril campingaz

– Než položíte maso na gril, řádně ho od marinády vysušte.
– Maso solte vždy až ke konci grilování. Sůl totiž vytahuje z masa šťávu.
– Nedávejte jídlo nad přímý plamen, mohlo by se připálit a získat nahořklou chuť.
– Zabraňte odkapávání tuku z masa do žhavého uhlí. Použijte pod maso alobalovou misku.

Souprava na grilování pro každého šéfkuchaře

U přípravy jídla na grilu nepodceňujte vybavení. Dost vám ulehčí práci. Na trhu seženete celé sady grilovacího náčiní i za několik tisíc korun. Nemusíte si hned pořizovat celý set, ale neměly by vám chybět základní nástroje. Které to jsou?
– Obracečka (snadno s ní naberete maso nebo zeleninu a otočíte na opékání z druhé strany)
– Štětec (bude se vám hodit na potírání masa)
– Grilovací jehly (využijete je pro přípravu masových i vegetariánských špízů)

A nakonec jedna rada na závěr. Nezapomeňte po každém grilování důkladně gril vyčistit. Půjde vám to dobře od ruky, odstraníte připečené kousky a před dalším grilováním se s tím už nebudete zdržovat.