Juglans regia "MARS" - ořešák královský

Ořešák královský je původním stromem našeho kontinentu, jehož přirozený výskyt sahá od jihovýchodní Evropy až k Himalájím. I přes svou velikost v dospělosti patří stále mezi nejvyhledávanější ovocné stromy českých zahrad.

Mars je česká odrůda oblíbeného ořešáku z roku 1976. Jedná se o vysoký strom s atraktivním olistěním. Jeho listy jsou velké, sytě zelené, lichozpeřené a raší pozdě. Mají osobitou vůni. Květy jsou jehnědy a v případě této odrůdy vykvétají velmi pozdě, takže je vhodný i do okrajových poloh pěstování ořešáků. Plody jsou vlašské ořechy s polotvrdou skořápkou, tzv. polopapírák, větší velikosti, dobře se luští. Mars plodí již jako mladší strom a dozrává ke konci září. Je samosprašný a plodnost je bohatá a spolehlivá.

Ořešák je dlouhověký strom, kterému musíte nechat prostor. Dokáže dorůst 20m do výšky i šířky a nabízí středně tmavý stín. Jeho listy se nekompostují. Je možné jej řezat na konci zimy. Nemocné nebo jinak poškozené větve odstraňujte až na konci léta. Snáší téměř jakoukoli dobře odvodněnou půdu, ale nejlépe poroste v hluboké, živné zemi na plném slunci. Plně mrazuvzdorný do cca -30°C.


Juglans regia "MARS" - ořešák královský


Článek zařazen do kategoriíhttp://www.peknazahrada.cz/moje-zahrada/

Nejčtenější

Echinacea purpurea "VINTAGE WINE" - třapatka nachová

Jméno Vintage Wine znamená „archivní víno“ a pro tuto…

moje zahrada

Caryopteris x clandonensis "Inoveris" GRAND BLEU® ořechoplodec

Šlechtitelům se zase povedl parádní kousek! Tento nový…

moje zahrada

Campsis x tagliabuana -popínavý-climber- "MADAME GALEN" trubač Tagliabuanův

Trubače jsou velmi krásné ozdoby letních zahrad, pergol,…

moje zahrada

Campsis radicans -popínavý-climber- "FLAMENCO" trubač, křivouš kořenující

Trubače jsou velmi krásné ozdoby letních zahrad, pergol,…

moje zahrada