Juglans regia "MARS" - ořešák královský

Ořešák královský je původním stromem našeho kontinentu, jehož přirozený výskyt sahá od jihovýchodní Evropy až k Himalájím. I přes svou velikost v dospělosti patří stále mezi nejvyhledávanější ovocné stromy českých zahrad.

Mars je česká odrůda oblíbeného ořešáku z roku 1976. Jedná se o vysoký strom s atraktivním olistěním. Jeho listy jsou velké, sytě zelené, lichozpeřené a raší pozdě. Mají osobitou vůni. Květy jsou jehnědy a v případě této odrůdy vykvétají velmi pozdě, takže je vhodný i do okrajových poloh pěstování ořešáků. Plody jsou vlašské ořechy s polotvrdou skořápkou, tzv. polopapírák, větší velikosti, dobře se luští. Mars plodí již jako mladší strom a dozrává ke konci září. Je samosprašný a plodnost je bohatá a spolehlivá.

Ořešák je dlouhověký strom, kterému musíte nechat prostor. Dokáže dorůst 20m do výšky i šířky a nabízí středně tmavý stín. Jeho listy se nekompostují. Je možné jej řezat na konci zimy. Nemocné nebo jinak poškozené větve odstraňujte až na konci léta. Snáší téměř jakoukoli dobře odvodněnou půdu, ale nejlépe poroste v hluboké, živné zemi na plném slunci. Plně mrazuvzdorný do cca -30°C.


Juglans regia "MARS" - ořešák královský


Článek zařazen do kategoriíhttp://www.peknazahrada.cz/moje-zahrada/

Nejčtenější

Cornus kousa "SATOMI" japonský dřín, svída

Japonské dříny (svídy) jsou velmi populární keře našeho…

moje zahrada

Philadelphus "LEMOINEI" pustoryl Lemoinův, nepravý jasmín

Co si budeme povídat, nikdo mu pustoryl neříkáme. Pro nás…

moje zahrada

Perovskia "BLUE SPIRE" perovskie

Blue Spire je hybridní kříženec dvou druhů perovskie.…

moje zahrada

Morus platanifolia - moruše platanolistá

Moruše platanolistá, jak sám název napovídá, je velmi…

moje zahrada