Hlaváč černopurpurový – málo známá letnička

Hlaváče řadíme mezi trvalky patřící do rodu Scabiosa. Mezi nimi zaujímá poměrně výjimečné postavení hlaváč černopurpurový Scabiosa atropurpurea, neboť ten je jediný jednoletý. Jedná se o příbuzného našich planě rostoucích hlaváčů. Ty se vyskytují obvykle na slunných travnatých lokalitách.

Popis rostliny
Hlaváč černopurpurový je původem z jižní Evropy. Jeho české jméno hlaváč přesně vyjadřuje tvar květenství, které je označováno jako okrouhlý strboul. Ten je v začátku jen mírně vypouklý, jakmile však rozkvete, vyklene se do podoby vyšší hlávky. Květy dorůstají od 3 do 6 cm v průměru. Po odkvětu se dají hlaváče využít do aranžmá ze sušených květin. Štíhle rostoucí keřovité rostliny mohou dosáhnout výšky až okolo 90 cm. Olistěna bývá jen jejich dolní část, kde jsou listy nestejnoměrné a různě velké. Ovšem není výjimkou, že celé stvoly bývají naprosto bezlisté. Jednotlivé kultivary pak předurčují velikost rostlin a barvu jejich květů.

České hlaváče již něco pamatují
V našich českých zahradách se hlaváče pěstují již od třicátých let 17. století. Je opravdu škoda, že v současnosti jsou dosti opomíjené a v našich zahradách se příliš neobjevují. V minulosti byly vyšlechtěny i jiné krásné jednobarevné odrůdy. Hlaváče jsou rostliny dlouhodenní. Vyséváme je v dubnu, ale je možné si je i předpěstovat. Při výsadbě je nutné pamatovat na to, že rostliny špatně odolávají větru.

Velmi efektní odrůda grandiflora
Jednotlivé kvítky má natolik tmavé, že spíše vypadají jako černé, než tmavě rudé. Vystupují z nich však bílé prašníky a ty způsobují, že jednotlivé květy pak vypadají, jako by byly pocukrované. Tato odrůda zvlášť velmi zajímavě působí ve váze. Ovšem všechny druhy hlaváčů se dají skvěle využít k řezu. Na záhonech se dobře uplatní ve společnosti jiných barevných letniček, nebo mohou tvořit společnost i trvalkám.